Gazeta Dentysty dla pacjenta,wiedza W jaki sposób dentysta usuwa kamień nazębny?

W jaki sposób dentysta usuwa kamień nazębny?



Kamień nazębny to jedna z najczęstszych przypadłości, na jakie cierpią Polacy. Nie tylko nie wygląda on zbyt estetycznie, lecz także tworzy mocne podstawy do rozwoju rozmaitych infekcji bakteryjnych, których skutki możemy odczuć po jakimś czasie pozostawienia go nieleczonym. Jeżeli piękny uśmiech oraz przede wszystkim zdrowie naszego uzębienia nie jest nam obojętne, warto wybrać się do stomatologa na zabieg usuwania kamienia.

Jak przebiega leczenie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny jest zmineralizowanym osadem tworzącym się w kilkadziesiąt godzin po ostatnim szczotkowaniu. Jest to efekt utwardzenia płytki nazębnej, która jeszcze jest do usunięcia. Niestety zaniedbanie szczotkowania sprawia, że skład śliny, bogaty w sole mineralne tworzy twardy osad, którego ani porządne szczotkowanie, ani żadne płyny do płukania ust nie usuną. My natomiast zostajemy z pożółkłą warstwą na naszym uzębieniu.

Jednak nie jest to problem wyłącznie estetyczny. Utrzymywanie się kamienia nazębnego ma poważny wpływ na zęby i prowadzi do próchnicy oraz wielu chorób dziąseł i przyzębia, a nawet zapalenia dziąseł. Dodatkowo bakterie utrzymujące się w kamieniu sukcesywnie zakwaszają jamę ustną, a tym samym bardzo osłabiają szkliwo.

Profesjonalna nazwa tego zabiegu to skaling. Za jego pomocą możemy pozbyć się kamienia nazębnego na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest metodą mechaniczną i polega na wykorzystaniu drgań przy użyciu wiertła lub szczotki i sukcesywnym wykruszaniu warstwy kamienia. Wcześniej ten zabieg wykonywano za pomocą dłuta i pilnika, jednak był zbyt inwazyjny. Druga metoda to nowoczesna technika laserowa, która w bardzo szybki i precyzyjny sposób jest w stanie usunąć cały nalot, niezależnie od jego ilości. Co najważniejsze, podczas jego wykonywania pacjent niczego nie czuje, co z pewnością przyczynia się do poprawy wizerunku dentysty, który do dzisiaj jest niezbyt lubianym zawodem.

Niemniej jednak to właśnie dzięki dentystom możemy cieszyć się zdrowiem jamy ustnej, a wizyta przynajmniej raz na pół roku pozwoli nam na unikniecie jakichkolwiek problemów z uzębieniem. Warto więc przemóc się i zmienić nastawienie do stomatologii. Wbrew pozorom, dentysta jest po to, by pomagać ludziom, choć wielu z nas ma zapewne inne zdanie na ten temat.